Vše o pasivním příjmu, affiliate marketingu a práci na volné noze.

5 způsobů, jak vést účetnictví na volné noze

Kromě výhod přichází s freelancingem řada povinností. Jednou z těch nejméně zábavných je vedení účetnictví. Přiznejme si to, evidence všech dokladů…

Práce na volné noze s sebou přináší řadu výhod – jste pány svého času, můžete pracovat kde se vám zrovna chce, můžete si vybírat na jakých projektech chcete pracovat… Ale kromě výhod přichází s freelancingem řada povinností. Jednou z těch nejméně zábavných je vedení účetnictví. Přiznejme si to, evidence všech dokladů či podávání daňových přiznání baví asi málokoho. Jak si tuto otravnou povinnost alespoň trochu zjednodušit? Pokud nechcete jít cestou externí účetní firmy, nabízí se řada nástrojů, které vám s vedením účetnictví pomohou. Projdeme si některé z nich.

Excel

V počítači máme Excel nebo jeho ekvivalent asi úplně všichni. A tak se nabízí využít tento tabulkový software pro vedení vašeho účetnictví. Ale pokud vám mohu radit, nedělejte to. Pokud máte měsíčně více než jednotky záznamů, bude za chvíli práce v excelu spíš komplikací než usnadnění. A zvláště pokud byste díky úspěšné kariéře potřebovali účtovat pokročilejší problematiku, jako je např. DPH.

Fakturoid

Fakturoid je na trhu již mnoho let a za tu dobu vyrostl z nástroje pro jednoduchou správu faktur v téměř plnohodnotný účetní nástroj. Především pokud vedete jen daňovou evidenci, budete maximálně spokojeni. Bez problémů můžete začít s verzí zdarma a nechat Fakturoid růst spolu s vaším businessem. Na Fakturoidu je skvělé, že je opravdu velmi dobře připraven na fungování v čistě webovém prostředí, formuláře jsou funkční a přehledné, vše funguje hladce. Třešničkou na dortu je pak možnost automatické integrace s desítkami služeb včetně Woocommerce.

iDoklad

iDoklad je zjednodušená verze on-line účetnictví od firmy, která stojí za vývojem legendárního systému Money S3. Díky tomu umí iDoklad opravdu hodně, na rovinu v některých ohledech možná až moc. Začátečník v oblasti fakturace a účetnictví bude mít co dělat, aby se zorientoval. Naopak velikou výhodou iDokladu je možnost velmi snadno přejít s daty do dospělého systému Money S3. Takže pokud spíš než pracovat na volné noze plánujete založit si firmu, iDoklad by pro vás mohla být dobrá volba. Navíc i iDoklad umí být zdarma, takže za vyzkoušení doslova nic nedáte.

iÚčto

iÚčto na to jde zase trochu jinak než předchozí dvě zmíněné služby. Jedná se o naprosto plnohodnotný účetní program vyvinutý v on-line prostředí. A s tím jsou spojené výhody i nevýhody. Nevýhodou je výrazně složitější prostředí, takže pro vydávání pár faktur měsíčně se iÚčto opravdu nehodí. Naopak tím, že jde o plnohodnotný účetní software si můžete rovnou dokoupit účetního, který se vám bude v prostředí iÚčta starat o vaše účetnictví. Což je za nás skvělý nápad. Nicméně pokud jde třeba o integrace s on-line světem, budete tu asi zklamáni, v nabídce je jen pár služeb.

Další možnosti

Výše uvedené možnosti pochopitelně nejsou jediné. Na trhu je mnoho dalších služeb, které mohou naprosto přesně vyhovovat vašim potřebám. A nebo taky ne… Proto většina služeb nabízí možnost vyzkoušení zdarma. Jednoznačně ho využijte a snažte se během zkušebního období používat službu na maximum, třeba si nasimulujte konec roku a přípravu daní. Jen tak se budete schopni opravdu plnohodnotně rozhodnout. Často totiž služby, které vypadají na první pohled skvěle, selhávají ve funkčnostech, které sice využijete jen 2x ročně, ale o to více vás pak budou stát času.

A poslední rada na závěr – vyhýbejte se zahraničním službám. Český účetní systém je poměrně specifický a zahraniční účetní software si s ním ve většině případů moc nerozumí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *