Vše o pasivním příjmu, affiliate marketingu a práci na volné noze.

Kolik vám může vydělat pasivní zdroj příjmu?

Pokud uvažujete o tom, že se do budování pasivního příjmu pustíte naplno, asi vás zajímá jak výhodné to bude. Může být pasivní příjem hlavním zdrojem příjmu?

Pokud uvažujete o tom, že se do budování pasivního příjmu pustíte naplno, asi vás zajímá jak výhodné to bude. Může být pasivní příjem hlavním zdrojem příjmu nebo to bude jen menší či větší přivýdělek? Pojďme se spolu podívat na některé případy, kdy se z původně plánovaného vedlejšího příjmu stal velmi dobře fungující podnik.

Kolik dáte, tolik dostanete

Na úvod je třeba hned říct, že ve většině případů je potřeba počítat s tím, že bez práce to nebude. I když se pasivní příjem jmenuje ”pasivní”, neznamená to že nevyžaduje vaše zapojení. Pasivita příjmu je daná tím, že nevyžaduje vaši aktivitu přímo v okamžiku generování výdělku.

Z výše uvedeného je tedy jasné, že čím více energie, času a dovedností do vašeho zdroje pasivního příjmu investujete, tím více se vám vrátí. Tvorba obsahu pro affiliate web nebo designů print on demand produktů, vylepšování SEO a pozic ve vyhledávačích, práce se sociálními sítěmi, sledování trendů a konkurence, to vše stojí za vaším pasivním příjmem a má vliv na jeho výši.

Výše příjmu z affiliate marketingu

Jestli je vaším cílem vybudování příjmu z affiliate marketingu, máme pro vás dobrou zprávu. Trh affiliate celosvětově roste a příjmy z něj jsou tak stále zajímavější. Navíc to platí i pro Českou republiku, kde se nabídka affiliate programů pořád rozšiřuje o nové a často velmi zajímavé nabídky.

Ve světovém měřítku najdete mnoho příkladů, kolik úspěšní blogeři vydělávají díky affiliate. Můžeme je rozdělit do 3 kategorií:

 • Top affiliate tvůrci a influenceři – pravidelně mají příjmy z affiliate marketingu přes 100.000,- USD měsíčně (např. John Chow, Rae Hoffman nebo Mark Ling)
 • Střední třída tvůrců – jejich měsíční příjmy se pohybují mezi 1.000 – 10.000,- USD
 • Nováčci v oboru – obecně mají v prvních měsících příjmy blízké nule

A jak je to v ČR? Na českém trhu se nikdo svými příjmy nechlubí a když už, často jsou to vymyšlená čísla. Dobrý pohled na potenciál výdělku nám ale dají pravidelně zveřejňované statistiky affiliate programů a affiliate sítí:

 • V síti Dognet (pokrývá střední a východní Evropu) si 10 největších publisherů přijde v průměru na 450.000,- Kč za měsíc
 • Heureka vyplácí top partnerům průměrně 340.000,- Kč za měsíc
 • Affiliate síť eHub za minulý měsíc zaplatila průměrně každému z 5 největších publisherů 250.000,- Kč

Je tedy vidět, že velmi slušné odměny lze přes affiliate získat i v ČR. Jistě, mezi top publishery vede dlouhá cesta, ale pohledem na statistiky se dostaneme i k tomu, že průměrný partner těchto affiliate programů a sítí se může bez problému pohybovat někde kolem 15.000 – 70.000,- Kč. Je to na zdroj pasivního příjmu dost? Podle nás ano!

Výše příjmu z print on demand

Print on demand v ČR nemá příliš publicity v online médiích, proto je téměř nemožné získat relevantní čísla možných příjmů. Podíváme se proto jen do zahraničí.

Obecně je důležité říct, že zatímco u affiliate marketingu je vaším cílem přirozená návštěvnost z vyhledávačů (a je tak díky tomu start vašich webů pomalejší), u print on demnad e-shopů můžete začít vydělávat hned první den díky marketingovým kampaním, které přivedou na váš web zákazníky. Klíčové proto pro vás je, jak dobře umíte kampaně zacílit a držet je efektivní, aby se vám prodej vyplatil.

Tak jdeme na to. Jen pro informaci, nyní budeme mluvit o tržbách, ne o zisku. V případě print on demand jsou náklady na dosažení tržeb poměrně vysoké, i tak bude ale zisk zajímavý.

 • Zavedené e-shopy s velkou mírou pesonalizace mohou být obrovsky úspěšné. Jejich tržby dokážou překročit hranici 1.000.000,- USD/měsíc. Příkladem je třeba The Night Sky, print on demand e-shop zaměřený na prodej grafiky noční oblohy.
 • Dobře fungující obchody s ”běžnou” nabídkou, jako jsou zábavná, sportovní či motivační trička a další zboží, generují tržby 50.000 – 200.000,- USD/měsíc. Podmínkou jsou většinou unikátní designy, tzn. zapomeňte na stažené obrázky zdarma.
 • Malé e-shopy s dobře definovaným zacílením, běžnými designy a dobře fungujícím marketingem pak mají tržby 0 – 30.000,- USD/měsíc. Zvláště v tomto případě ale pozor, pokud marketing nefunguje dobře, může vaše zisky proměnit ve ztrátu.

Pokud bychom chtěli čísla upravit pro český trh, vydělte si uvedené příjmy cca deseti. Úspěšné print on demand obchody v ČR se tak odhadem pohybují s tržbami kolem 2-3.000.000,- Kč/měsíc.

Výše příjmu z dropshippingu

Stejně jako v případě print on demand můžete i u dropshippingu začít velmi rychle vydělávat díky návštěvnosti získané pomocí marketingu. A také v tomto případě se musíme spolehnout na čísla ze zahraničí, protože v ČR nejsou k dispozici.

Reálný model pasivních příjmů

Na základě uvedených výdělků v jednotlivých oblastech pasivního příjmu si teď zkusíme namodelovat tři ukázkové teoretické příklady, kolik si je možné měsíčně vydělat.

 • Lehký vedlejší příjem
  Provozujete jeden web na konkrétní téma, je to pro vás spíš koníček než vážný zdroj příjmu. Vyděláváte na partnerství s jedním affiliate programem.
  2.000 – 15.000,- Kč/měsíc
 • Intenzivní vedlejší příjem
  Budování pasivního příjmu se věnujete intenzivněji. Máte více webů na různá témata, kombinujete široké spektrum příjmů (affiliate, print on demand, dropshipping, reklama). Snažíte se intenzivně své webové portfolio rozšiřovat a vaším cílem je posun mezi profesionály.
  10.000 – 60.000,- Kč/měsíc
 • Profesionál
  Veškerý svůj pracovní čas pracujete na široké síti svých zdrojů příjmu. Jde o kombinaci velkých obsahových webů, eshopů a katalogů a celé řady menších podpůrných webů. Některé práce už za vás dělají jiní, vy se věnujete jen činnostem s největší přidanou hodnotou pro vaše podnikání.
  50.000,- Kč/měsíc a více

Ať už si vyberete kteroukoliv cestu jak vybudovat zdroj pasivního příjmu, na uvedených příkladech můžete vidět, že to je možné. Důležité je hlavně začít a postupně sbírat zkušenosti. Držíme vám palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *