Vše o pasivním příjmu, affiliate marketingu a práci na volné noze.

Zvládněte konferenční hovory jako profesionál

Konferenční hovory se staly každodenní součástí našeho pracovního života, a to nejen na volné noze. Jenže jak to udělat, abyste si hovor užili a byl pro vás pracovním přínosem?

Konferenční hovory se staly každodenní součástí našeho pracovního života, a to nejen na volné noze. Jenže jak to udělat, abyste si hovor užili a byl pro vás pracovním přínosem? Existuje několik pravidel, která se vyplatí dodržovat. Pojďme na ně, než začne další call…

Příprava

Asi to bude znít jako klišé, ale dobrá příprava na konferenční hovor vám může zajistit velkou část úspěchu. Je to stejné jako s reálnou schůzkou… Když na ni dorazíte zpocení a nepřipravení, asi za hvězdu nebudete. U konferenčního hovoru je to stejné. Mastné vlasy, vytahané tričko a neustálé ztrácení se v obsahu změní i potenciálně užitečný call v neužitečně strávený čas nejen pro vás, ale i pro všechny ostatní.

Připojení

Většina konferenčních hovorů se odehrává on-line, proto je důležitá kvalita vašeho připojení. Jistě, občas se připojíte z auta nebo jiného ne úplně vhodného místa. Ale pokud to jde, snažte se připojit z místa s co nejvyšší rychlostí internetu. Proto při přechodu na volnou nohu zvažte i posílení vašeho domácího připojení.

Když už rychlý internet nemáte, snažte se omezit datovou náročnost hovoru na minimum. Nezapínejte kameru, pokud to jde vypněte i obraz od ostatních, vypínejte svůj mikrofon. A pokuste se omezit i ostatní zařízení, která doma využívají internet (televize, Spotify atd.). V neposlední řadě pak zkuste přemluvit vaše děti, ať chvíli nehrají Fortnite 🙂

Kamera

Když máte vyřešené připojení, je potřeba zařídit ať vypadáte během hovoru dobře. Počítáme že hygiena a kosmetické úpravy proběhly v rámci přípravy, takže se zaměříme na kameru. Nějakou kamerkou je v dnešní době vybavený téměř každý notebook či tablet. Ale pozor, často je kvalita jejich obrazu otřesná. V takovém případě proto zvažte nákup externí kamery, která výrazně vylepší váš obraz v očích kolegů. A to doslova.

Osvětlení

Kromě kamery je také zásadní dobré světlo. Mělo by mít správnou barvu a směrovat vám do obličeje. Ideální varianta je, pokud máte pracovní místo proti oknu. Ale pro případ, že nemáte a také pokud se účastníte hovorů za šera či za tmy, jednoznačně doporučujeme nákup kruhového světla, které používají youtoubeři a tiktokeři. Možná vám to přijde zvláštní, ale věřte nám, že dobré světlo z vás udělá hvězdu konferenčních hovorů.

Záběr

K čemu vám bude vynikající světlo, když vám špatně umístěná kamera zabírá spíš krk a bradu místo obličeje? Pamatujte, že pro dobrý výsledek existuje jen jeden správný úhel kamery. Objektiv byste měli mít přímo proti vám, ve výšce očí. S externí kamerou toho docílíte snadno, pokud ale používáte kameru umístěnou v notebooku, budete muset improvizovat. Divili byste se, o kolik vylepší záběr pár knížek, kterými podložíte počítač.

Pozadí

Posledním obrazovým elementem, který může výrazně zhoršit úspěšnost vašeho hovoru, je pozadí, tzn. to co je během konferenčního hovoru vidět za vámi. Občas se to může stát, ladíte váš obraz na maximum, ale už si nevšimnete neuklizené místnosti v pozadí. Snažte se proto nasměrovat sebe i kameru tak, aby to co bude na obrazovce vašich kolegů vidět za vámi bylo co nejvíce neutrální. Pomoci mohou v tomto aplikace, např. při hovorech prostřednictvím MS Teams si můžete pozadí rozmazat nebo nahradit libovolným obrázkem.

Klid

Všechno máte vyladěné na maximum, obraz ostrý jako břitva, rychlé připojení, vaše příprava na konferenční hovor byla také velmi podrobná, co by se mohlo stát? Může se stát spousta věcí, které nemáme pod kontrolou – venku začnou stavební práce nebo pojede sanitka. S tím pochopitelně nic nenaděláme, ale pro tyto případy je dobré mít zavřená okna a omezit ruch z ulice na minimum.https://www.youtube.com/watch?v=Mh4f9AYRCZY

Samostatnou kapitolou jsou pak samotní členové vaší domácnosti, kteří mohou váš confcall skvěle rozbít. Manželka, která si začne mixovat smoothie, pes, který si chce s vámi hrát nebo dítě, které jde ukázat tatínkovi nový obrázek, to jsou spolehliví “zabijáci” konferenčních hovorů. Během interního hovoru s kolegy půjde spíš o zpestření a humornou scénku, ale u důležitých obchodních hovorů toto může být problém. Tak pozor 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *